BİZE ULAŞIN

1 Bizi Arayın +90 216 501 8021-22
2 Faks Çekin +90 216 546 0080
3 E-Posta Atın support@komtas.net

Merkez Ofis

KOMTAŞ İş Çözümleri Dan.ve Tic.AŞ.
Fahrettin Kerim Gökay Cd.Okul Sk.Altunizade Sit. A Blok Kat:1 D:6 34662
Altunizade - İstanbul / Türkiye

Başarı Hikayelerimiz

  Rotaforte, kurumsallaşma hedefine Infor10 Financial Business (SunSystems) ile İlerliyor

"KOMTAŞ Bilgi Yönetimi ile birlikte yürüttüğümüz proje kapsamında, Infor10 Financial Business (SunSystems) uygulamasını, şirketimizde gerçekleştirdik. Bu sistem değişikliği kısa süre zarfında, bize, yönetim kararlarımız da dahil olmak üzere, birçok konuda kolaylık sağlayıp, önümüzü ve projeksiyonlarımızı daha sağlıklı görmemizi sağladı. Bununla birlikte, şirket ortaklık yapımızdaki uluslararası değişiklik ile uluslararası raporlamaların önemi çok önem kazandı, bu ihtiyaçlarımızı da Infor10 Financial Business (SunSystems) üzerinden sağlıklı ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmekteyiz."

Haluk Balcı, CFO - Rotaforte Uluslararası Fuarcılık A.Ş.


Firma Tanıtımı


Rotaforte, Türkiye’de ve dünyada başarılı uluslararası organizasyonlara imza atmış fuarcılık ve medya şirketidir. 1986 yılından bu yana altın, kuyumculuk ve mücevher sektörüne yönelik olarak yurtiçi ve yurtdışı fuarlar düzenleyen Rotaforte, yılda iki kez İstanbul Jewelry Show (İstanbul Mücevher Fuarı) fuarını düzenlemektedir. İstanbul Jewelry Show, kendi konusunda ülkemizin ilk ve en büyük fuar organizasyonu olup, dünyanın en büyük 5 kuyumculuk fuarı arasında yer almaktadır.

Rotaforte, yurtdışında da Türk Kuyumculuk Sektörü’nün fuar gereksinimlerine yönelik olarak Vicenza, Dubai, Moskova, St.Petersburg, Almaata, Kiev ve Mumbai’de düzenlenen uluslararası kuyumculuk fuarlarının ulusal ve bireysel düzeyde Türkiye katılımını organize etmektedir.

Rotaforte, kendi alanında uzmanlığını derinleştirerek hizmet verdiği kuyum-culuk ve değerli taşlar sektörü adına daha fazla katma değer yaratmayı hedeflemektedir. Bu amaçla yazılı ve elektronik ortamlarda Sektörel Yayıncılık, Sektör ve İhracatçı Katalogları yayınlanması Rotaforte’nin gelişme alanları arasında öncelikli yer tutmaktadır.

Kısa bir süre önce UBM Asia Uluslararası Fuarcılık firmasıyla güçlerini birleştiren Rotaforte, Türk Altın ve Mücevher sektörüne yönelik fuar organizasyonlarında lider konumunu devam ettirmektedir.

Hedefler

Rotaforte iş süreçleri, Infor10 Financials Business (SunSystems) çatısı altında birleşti. Günümüz işletmelerinde firmanın tüm süreçlerinin tanımlı, bütünleşik, şeffaf, yerel, yasal ve uluslararası raporlanabilir bir hale getirilmesi temel amaç olarak ön plana çıkmaktadır. Ayrıca şirket çatısı altında bulunan farklı şirketlerin de, dönem sonunda zahmetsizce konsolide edilerek uluslararası standartlarda raporlanması da, yine aynı öneme sahiptir. Ortaya çıkan sonuçların doğruluğu, finansal kararların alınmasında kritik öneme sahiptir.

Rotaforte, farklı çözümler üzerinde yürütülmekte olan satış, satınalma gibi iş süreçlerini, kurumun uygulamakta olduğu iş modelini kurgulayabileceği bir platforma geçiş yaparak, gerek kurumsal raporlarını tutarlı ve kısa süre içerisinde oluşturmak gerekse birleşme süreci içerisinde ortaya çıkan ihtiyaçlara cevap verebilmek amacıyla, Infor10 Financials Business (SunSystems)’a geçiş kararını almıştır.

Proje Uygulama Süreci

IInfor10 Financials Business (SunSystems) Finansal Yönetim ve Muhasebe çözümü, yetkili iş ortağı KOMTAŞ Bilgi Yönetimi tarafından kurumsal ihtiyaçlar belirlenerek uyarlanmıştır. Bu uyarlama aşamasında, PIM (Project Implementation Methodology) kullanılmıştır. PIM, 3 ana aşamadan oluşan ve bu aşamaları kontrol etmeyi sağlayan alt aşamaları olan bir uygulama metodudur.

Bu metodoloji, amaç doğrultusunda, yazılımın hedef aldığı iş ve IT gereksinimlerinin açıkça tespit edilmesini sağlayacak bilgiye ulaşılmasına yardımcı olmaktadır.

1- İhtiyaç tespiti aşamasında ilgili proje yöneticileriyle bir dizi röportaj ve atölye çalışmalarını içermektedir.

2- Uygulama aşamasında Infor10 Financials Business (SunSystems) muhasebe sistemi karşılıklı anlaşılan kapsamda uyarlanmaktadır.

3- Uyarlama sonrası aşamada ortaya çıkan sorunlar giderilmektedir.

Öncelikle Rotaforte’nin iş süreçlerinin anlaşılması için eksik noktalar tespit edilmiş, orta ve uzun vadeli hedef ve beklentilere cevap verebilecek bir sistemin tasarımı için detaylı bir ihtiyaç analizi yapılmıştır. Proje ihtiyaçlarının ortaya çıkarılmasından sonra, PIM methodolojisi ile genel bir sistem tasarımı kurgulanmış, mevcut tasarımın yine Rotaforte ile birlikte değerlendirmesi yapılmış ve süreçlere uyarlanması kararlaştırılmıştır.

Sonuçlar

— Satışın yapıldığı ülkeye veya kullanılan satış yöntemlerine göre, fiyat ve özellikleri değişen ürünlerin, değişik satış tipleri (yurtiçi, yurtdışı, reklam, barter, vs.) oluşturuldu. Mevcut durumda, tek bir ürünün farklı satış tipleri ile farklı fiyat listeleri üzerinden satışı yapılabilmekte ve ilgili muhasebe verileri, satış türüne uygun olarak, ilgili hesaplara otomatik olarak kaydedilebilmektedir.

— Alınan ve satılan ürün ve hizmetler için ürün grupları ve ürün kodları oluşturulmuştur.

— Kurumsal, yerel ve uluslararası raporlama ihtiyaçları, Infor10 Financials Business (SunSystems) üzerinden sorunsuz bir şekilde tanımlandı. İş kararlarının daha hızlı ve daha doğru alınmasını sağlayan yönetim raporlarının, anlık raporlama aracı Vision ile hızlı ve esnek bir şekilde üretilmeleri ve ilgili süreçlere teslim edilmeleri sağlandı.

— Hesap analizi kodları sayesinde tüm finansal işlemlerin hem Türkiye hem de yurtdışı hesap planına uygun olarak anlık raporlanabilmesi sağlandı.

— Infor10 Financials Business (SunSystems)’ın diğer sistemlerle entegre edilerek önemli oranda veri tutarsızlığının ve işgücü kaybının önüne geçildi.

— Sistem içerisinde oluşturulan kurallar sayesinde hatalı veri girişleri engellendi.

— Infor10 Financials Business (SunSystems)’ın en önemli özelliklerinden biri olan çok boyutlu analiz kodları ile tüm satış hareketleri; fuar kodu, müşteri segmenti, kontrat türü, gelir tipi açılarından anında raporlanabilir hale getirildi; tüm gider kalemlerinin de artık departman bazında takibi sağlanarak, sabit ve değişken maliyetler rahatça birbirinden ayrıştırılabilir hale getirildi.

— Kullanıcı grupları bazında yetkilendirmeler yapılarak, referans verilerinin güvenliği sağlandı.

— Cari hesap bakiyeleri ve yaşlandırma raporları hızlı ve doğru bir şekilde, tek bir veri kaynağından elde edilebilir hale getirildi.

— Satış siparişinden fuar sonrası faturalamaya, satınalma taleplerinden mal kabulüne ve alım faturaların muhasebeleştirilmesine kadar ki tüm aşamalar, Infor10 Financials Business (SunSystems) üzerinde takip edilebilir hale geldi.

— Rotaforte çatısı altındaki farklı şirketlere ait veriler, hızlı ve güvenilir bir şekilde konsolide edilebilir duruma geldi.

— Proje sonunda, Rotaforte’nin satış – satınalma – muhasebe – finans bölümleri arasındaki veri bütünlüğü sağlandı, mükerrer kayıt olmaksızın, veri girişinde ve rapor üretiminde daha kısa sürede sonuçlar alınmaya başlandı ve büyük oranda verimlilik artışı sağlandı.


Rotaforte Başarı Hikayesi (pdf)

YUKARI cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry